Jak to jest, że są takie osoby, które kilka razy pochodzą na siłownie i później nie wyobrażają sobie życia bez ćwiczeń? Aktywny styl życia staje się ich częścią, a oni sami nie wyobrażają sobie odpuszczenia treningu. Z drugiej strony są osoby, które przejdą się na siłownie kilka razy i na tym ich droga się kończy. Znasz to?
Jeśli należysz do tej drugiej grupy osób, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz sprawić, że pójście na siłownie stanie się Twoim nawykiem.
Oto kilka punktów, które spowodują, że nie opuścisz już zaplanowanych treningów:
1.OKREŚL SWOJE POWODY- DLACZEGO MASZ ZACZĄĆ ĆWICZYĆ?
Pierwszy krok, który musisz zrobić, to usiąść i określić swoje DLACZEGO. Najważniejsza zasada- nie ma dobrych i złych powodów. Nie zapisuj, takich “powodów”, które tylko brzmią ładnie,a tak naprawdę nie wzbudzają w Tobie żadnych emocji. Jeśli Twoim celem, jest schudnięcie, żeby poczuć się dobrze w bikinii i ten cel wywołuje w Tobie ekscytację, to właśnie TWOJE DLACZEGO. Im więcej emocji i większe DLACZEGO, tym więcej znajdziesz sposób, żeby wytrwać w dążeniu do celu. Twoje dlaczego ma mieć charakter osobisty i musi być czymś co jest większe od Twojego DLACZEGO NIE. Pamiętaj, DLACZEGO NIE zawsze pojawi się- jest za zimno na zewnątrz, za gorąco, miałem długi dzień w pracy, nie mam ochoty wstać z łóżka, boli mnie głowa. Jednak kiedy Twój cel jest wystarczająco duży, zawsze pokona DLACZEGO NIE.
2. DODAJ TROCHĘ DODATKOWEJ MOTYWACJI
Twoje główne DLACZEGO, ma być Twoim największym motywatorem, to Twój końcowy cel i jest to rzecz, którą będziesz sobie przypominać za każdym razem, kiedy nie będzie Ci się chciało iść poćwiczyć.
Jeśli to takie proste, to dlaczego niektórym się nie udaje wytrwać przy swoim dużym DLACZEGO?
Zastanów się na dodatkową jedną lub dwiema innymi motywacjami, które mogą naprawdę pomóc Ci w regularnej aktywności fizycznej. Niech to będzie wsparcie, tego GŁÓWNEGO, KOŃCOWEGO DLACZEGO.
Dla wielu z Nas pieniądze są ogromną motywacją. Dlaczego ciągle idziemy do pracy, kiedy wolelibyśmy poleżeć sobie na plaży przez cały dzień. Jeśli perspektywa wygrania dodatkowej gotówki będzie dla Ciebie motywujące, to może warto się na tym zastanowić.
Inną motywacją może być publiczna deklaracja, poinformowanie najbliższych o planowanych zmianach i regularnych treningach. Człowiek bardzo boi się publicznych porażek.
Również wsparcie, ze strony najbliższych lub znalezienie kompana do ćwiczeń, może być dodatkową motywacją.
3. ZNAJ SWOJĄ WARTOŚĆ
Jeśli jesteś zupełnie Nową osobą na siłowni, widzisz tych wszystkich ludzi, którzy wiedzą co robić i jeszcze dostrzegasz, tylko same “super” wyrzeźbione ciała, to w Twojej głowie zaczynają pojawiać się myśli, że nie powinno Cię tam być i wystawiasz się na “pośmiewisko”.
Po pierwsze i najważniejsze- z jakiegoś powodu pojawiłeś się na siłowni. Chcesz tam być, więc nie ważne jaka jest Twoja startowa masa ciała, poziom kondycji czy poziom wiedzy na temat różnych ćwiczeń. Masz prawo tam być! To miejsce nie jest, tylko dla osób, które już są na pewnym poziomie. Wielu z nich, których teraz spostrzegasz jako “zawodowców” znających się na temacie, też kiedyś stawiało swoje pierwsze kroki na siłowni. Tak jak Ty! Powiem Ci jeszcze jedno, wiele osób na siłowni, nawet poza obsługą i trenerami jest chętna Ci pomóc, jeśli tylko poprosisz o pomoc i będziesz jej chcieć.
Na koniec pomyśl o swoim powodzie bycia na siłowni … To działa na CIEBIE, prawda?
To jest dokładnie ten sam powód, dla którego wszyscy tam są-PRACA NAD SOBĄ. Każdy przyszedł tam zrobić swoje. Oznacza to, że nie zwracają uwagi na ciebie i na to, co robisz. W swoim centrum uwagi mają ciężar i postawę ciała.
4. PORUSZAJ SIĘ KAŻDEGO DNIA
W kształtowaniu nowego nawyku, ważne jest aby robić to każdego dnia, a najlepiej o tej samej porze dnia. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku ćwiczeń.
Jeśli postanowisz, że najlepsza dla Ciebie pora na ćwiczenia to poranek, bo wtedy masz najwięcej czasu dla siebie i będziesz mieć już ćwiczenia ” z głowy” na cały dzień , to dobra decyzja. Jeśli stwierdzisz, że każdego ranka masz zamiar ustawić alarm na 6 rano i iść na siłownię, wtedy trenujesz swój umysł i ciało, że to Twoja godzina pobudki i czas treningu. Dzięki temu o wiele łatwiej jest wprowadzić regularny nawyk treningowy, ponieważ programujesz swoje ciało i umysł na ćwiczenia o tej porze dnia.
Najważniejsze! Nie oznacza to, że musisz wykonywać intensywny trening całego ciała przez 7 dni w tygodniu, ponieważ regeneracja organizmu jest tak samo ważna jak trening. W rzeczywistości ważne jest, aby dać ciału czas na odpoczynek. Intensywne treningi możesz wykonać 3-4 razy w tygodniu, w pozostałe dni może być to poranny streching, joga czy pilates. Ćwiczenia relaksacyjne i odprężające.
5. ZAPLANUJ SWOJE TRENINGI
Jednym z najważniejszych kluczy do sukcesu w regularnych i efektywnych treningach jest ustalenie priorytetu. Oznacza to planowanie ćwiczeń i czasu ćwiczeń w ciągu dnia.
Kiedy zaplanujesz z góry godzinę w ciągu dnia na trening, to z większym prawdopodobieństwem zrobisz trening, w przeciwieństwie do “próbowania znalezienia czasu”. Kiedy próbujesz znaleźć czas na coś, prawie nigdy go nie znajdujesz.
Dla wielu osób, zaplanowanie treningu na wczesny poranek działa dla nich najlepiej ,ale nie jest to żadną regułą.
Jeśli absolutnie nie jesteś “rannym ptaszkiem”, to raczej nie wstaniesz o tej o 5-6 nad ranem, bez względu na to, co jest napisane w Twoim codziennym kalendarzu- CZAS NA TRENING. Jeśli tak jest, to być może pora lunchu lub wieczór sprawdzi się lepiej.
Kluczem do sukcesu, jest znalezienie czasu, który jest najbardziej realistyczny dla Ciebie, zaplanuj go i trzymaj się harmonogramu!
6. TRZYMAJ SIĘ PLANU TRENINGOWEGO
Jeśli nie podążasz zgodnie z planem, może być o wiele trudniej utrzymać motywację. Zamiast przyjeżdżać na siłownię, wiedząc dokładnie, co masz do zrobienia tego dnia i robisz to, prawdopodobnie będziesz się unosić w powietrzu, przechodząc od maszyny do maszyny, marnując czas i czując się nieco przygnębiony. Brzmi znajomo?
Aby tego uniknąć, polecam zatrudnienie na początku trenera, który opracuje dla Ciebie odpowiedni plan treningowy i będzie Cie motywował do ćwiczeń. Jeśli zatrudnienie osobistego trenera, w celu stworzenia spersonalizowanego programu wykracza poza obecny budżet, to możesz odbyć, tylko kilka wspólnych treningów. Kolejnym rozwiązaniem są grupowe zajęcia, na których poznasz różne zestawy ćwiczeń. Ponadto innym rozwiązaniem mogą być aplikację z różnymi programami treningowymi np. Anny Lewandowskiej. Wybierasz swój trening (są różne do wyboru) odtwarzasz i Twój trener poprowadzi Cię przez cały trening.
7. ŚLEDŹ SWOJE POSTĘPY
Śledzenie postępów jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić. Pozwala zobaczyć, co działa i jak Twoje ciało się zmienia. Również pozwala na identyfikację, tych obszarów, nad którymi można jeszcze bardziej popracować i pomaga utrzymaniu motywacji.
Polecam skupić się i śledzić następujące elementy:
- Ilość i rodzaj spożywanego pożywienia- najlepiej jest mieć wyliczone zapotrzebowanie energetyczne, ilość makro i mikroskładników. Możesz skonsultować się z Dietetykiem, który opracuje dla Ciebie indywidualny program żywieniowy dostosowany do Twojego stanu zdrowia i treningów. Możesz też skorzystać z aplikacji MyFitnessPal, gdzie możesz zapisywać co, w jakich ilościach spożywasz i jak wygląda kwestia energetyczna i odżywcza Twojego dziennego jadłospisu.
- Pomiar masy ciała
- Pomiar obwodów ciała (ważniejszy niż pomiar masy ciała)
- Ciężar i liczba powtórzeń, które wykonujesz danego ćwiczenia
- Czas, tempo i odległość w przypadku biegania, jazdy na rowerze, jazdy na rolkach itd.
Rodzaj śledzonych elementów, zależy od Twojego celu. Jeśli Twoim celem jest wyłącznie zwiększenie siły, śledzenie masy ciała i pomiarów ciała może nie mieć większego znaczenia, jak śledzenie wagi i liczby powtórzeń, które wykonujesz.
8. NAGRADZAJ SIEBIE!
Jestem za nagradzania siebie po osiągnięciu celu. Nieważne, czy jest to cel krótkoterminowy, np. nie opuszczenie z lenistwa ani jednego zaplanowanego treningu przez okres 3 tygodni, czy cel na dłuższą metę, np. osiągnięcie docelowej masy ciała, zmieszczenie się w spodnie o rozmiarze 36. Ważne jest nagradzanie dobrze wykonanej pracy i każdego małego czy dużego sukcesu.
Możesz nagrodzić się nową sukienką, parą butów do biegania, masażem lub nową biżuterią – wybierz coś, co Cię ekscytuje, odłóż na bok trochę pieniędzy w każdym tygodniu, a następnie zrób sobie przyjemność. Nagrodź się za dobrze wykonaną pracę!
Nie można zaprzeczyć, że regularność w treningach jest prostą rzeczą. Wymaga trochę czasu i poświęceń, ustalenie piorytetów i dobrej organizacji dnia. Treningi przede wszystkim kształtuje charakter. To nie tylko praca na swoim ciałem, ale i umysłem. Uwierz w sobie, w swoje nieograniczone możliwości. Nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy tylko bardzo chcieć. Ograniczenia są tylko w głowie. Wiele rzeczy, o których myślimy nawet nie ma swojego miejsca w rzeczywistości. Zaprogramuj swoje myślenie na sukces, a nie porażkę.