Czynniki wspierające/hamujące naszą “miotłę jelitową”, czyli kompelks miolelektryczy MMC.

Jeśli cierpisz na problemy żołądkowo-jelitowe, a w szczególności SIBO, to zachęcam do zapoznania się z poniższym informacjami.

Za nim przejdziemy do wskazania elementów wspierających/hamujących komleks miolelektryczny MMC,warto zacząć od tego czym jest ten kompelks.

MMC– z ang. Migrating Myoelectric Complex), czyli wędrujący kompleks mioelektryczny, który wspomaga oczyszczanie jelita z nadmiaru bakterii, toksyn i resztek pokarmowych. Nazywana jest “miotłą” ,,Gospodynią jelit” i to ona decyduje o prawidłowym przesuwaniu się treści.

Jednym z głównych działań “Gospodyni jelit” jest utrzymanie równowagi mikrobiotycznej w jelitach. Gdy dojdzie do jej zaburzenia pod wpływem czynników hamujących jej działanie (infograika poniżej), dochodzi do zaburzeń w odrębie struktury/relacji mikrobiomu jelita cienkiego, jak i w innych odcinkach przewodu pokarmowego. Jednym z głównych i najpowszechniej występujących zaburzeń związanych z kompelksem mioelektrycznym MMC jest SIBO, czyli zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim.

Czynniki hamujące działanie kompelksu MMC

Dobór właściwego postępowania terapeutycznego jest kluczowe do osiągnięcia poprawy w relacji gospodrza-mikrobiom przewodu pokarmowego. Bardzo często spotykam się z postępowaniem terapetucznym jedynie ograniczonym do działania przeciwdrobnoustrojowego (antybiotyki/lub fitoterapia), a nie ukierunkowany na naprawę kompleksu MMC i przyczynę występujących zaburzeń jelitowych. Ograniczenie działania jedynie do walki z drobnosutrojami w perspektywie długoterminowej jest skazane na niepowodzenie. Należy skupić się też na naszej “Gospodyni jelitowej” na wsparcie jej aktywności, tak jak przedstawia to infografika, takie działanie jest kluczowe, aby uniknąc nawrotów SIBO.

Wsparcie prokinetyczne kompelksu MMC

Prokinetyki przyjmujemy między posiłkami i na noc. W zależności od dominujących objawów-zaparcia/biegunki czy obecności towarzyszących chorób autoimmunologicznych albo związanych ze stylem życia np. bezsenność/słaba regeneracja.

W postaci zaparciowej może sprawdzić się :

– MotilPro (zawiera bardzo dużo imbiru może nasilać refluks, ale przyjęcie go zaraz po posiłku a nie między może łagodzić refluks), Triphala, Iberogast Low-dose Naltrexone (LDN, 5mg na noc), Prucalopride (Resolor-0,5-1mg na noc)

W postaci biegunkowej:

– Low-dose Naltrexone (LDN, 2,5mg na noc), warto sprawdzić też MotilPro i Iberogast (czy będą dobrze tolerowane), melatonina (1-3mg ok.1-2h przed snem, równiez przy słabej regenracji organizmu i zaburzonym rytmie dobowm)

Ważne! Porkinetyki nie przyjmujemy stale tych samych, tylo rotujemy co 2-3 miesiące zmieniamy, ponieważ może dojść do adaptacji i oporności na działanie prokinetyku przy dłuższym stosowaniu i brakiem efektów.

W przypadku zaburzeń poinfekcyjnych prokinetyk należy przyjmować min. 6 miesięcy, a nawet 9-12 miesięcy. W silnych zaburzeniach może być potrzebny przez całe życie- rotacyjnie i nie ciagle ten sam.

Trening oddechowy

Praca przed posiłkiem za pomocą technik oddechowych na 5 min. przed konsumpcją- krótszy wdech i dłuższy wydech pobudza nerw błędy i przygotowuje przewód pokarmowy do trawenia. Można to porównać do rozgrzewki przed treningiem.

Silny stres/trauma

Problemy na tle psychicznym wymagają wsparcia -psychoterapii. Nasze emocje mają wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Bez pracy na głową/ emocjami nie będzie długotrawej skuteczności leczenia. Stres jest jednym z głównych czynników-stresorem, który zaburza różnorodność mikrobioty, kompleksu MMC i relację gospodarz-mikrobiom jelitowy. Wówczas objawy wracają jak boomerang. Można przyjmować mnóstwo, przeróżnych suplementnów i stosować “najlepszą dietę”, natomiast jeśli nie radzimy sobie z emocjami, nie stosujemy technik relaksacyjncych, niestety nie osiągniemy trwałej poprawy.

Więcej na temat samej terapii SIBO znajdziesz w poprzednich wpisach na blogu.

CZĘŚĆ 1:https://youfit.pl/sibo-przysibo-przyczyna-zespolu-jelita…/

CZĘŚĆ 2:https://youfit.pl/sibo-cz-2-leczeni

Napisz komentarz