Kobieta a nadmiar androgenów, taki temat dzisiejszego posta. Na infografice poniżej, możecie zobaczyć jakie to może przynieść ze sobą skutki w przypadku kobiet.
Co to są androgeny?
Androgeny, są to hormony których celem jest stymulacja rozwoju cech męskich np. testosteron, DHEA i androstendion- połowa testosteronu w ciele kobiety pochodzi z przekształcenia dwóch ostatnich wymiennych (DHEA, androstendion) w skórze oraz tkance tłuszczowej, reszta pochodzi z nadnerczy i jajników. U kobiet ich poziom jest o wiele niższy niż u mężczyzn oraz są bardziej wrażliwe na ich wahania. Jednak pełnia istotna rolę w utrzymaniu: -prawidłowej beztłuszczowej masy ciała, -pewności siebie -energii. Pytanie, dlaczego może dojść do ich nadmiaru w ciele kobiety?
Przyczynami są przede wszystkim:
-geny-chroniczny stres
– przeciążenie nadnerczy,co prowadzi do podniesienia poziomu DHEA (pryszcze, niepożądane owłosienie)
-nadmiar tkanki tłuszczowej
Do rzadszych przyczyn należą:
-guz jajnika wydzielający androgeny
-wrodzony przerost jajników
-niezdiagnozowany zespół policystycznych jajników.
W przypadku poważnego nadmiaru testosteronu, nazywamy to zjawisko-wirylizacja, czyli pojawianie się typowo męskich cech u kobiet. Takich jak hirsutyzm wymieniony w infografice, który oznacza nadmiar owłosienia na niektórych obszarach ciała u kobiet- przykładowo porost brody. Do tego zjawiska zaliczamy również bardziej muskularna budowę jak i obniżenie głosu. Jeśli któreś z poniżej wymienionych objawów są dla was znajome to warto podjąć kroki w kierunku zbadania ich poziomu.
Pierwsze kroki, w celu obniżenia poziomu podwyższonych androgenów
Utrata masy ciała/aktywność fizyczna:- wystarczy codzienny 20-30 minutowy dynamiczny spacer lub znajdzie coś dla siebie co będzie sprawiało wam jak największa frajdę jest tyle opcji, że na pewno znajdziecie coś dla siebie!
- Wprowadź do swojego życia jogę, dzięki której zrelaksujesz swój organizm i zwiększysz szanse na pozbycie się chronicznego stresu, który jest jednym z powodów, które mogą powodować wzrost androgenów.
- Wybieraj produktu o niskim indeksie glikemicznym:- Niski indeks glikemiczny to ten którego wartości wynosi poniżej 55 (na 100)- przykładowo produktem o niskim indeksie glikemicznym jest pomarańcza- IG 35, produkty pełnoziarniste natomiast przykładem produktu z wysokim IG jest dojrzały banan-IG 72, produkty pszenne (tabeli z produktami i ich indeksem glikemicznym bez problemu znajdziecie w internecie)- spożywanie produktów z niskim IG ogranicza androgeny nawet o 20%.
- Wybieraj produkty, które są źródłem błonnika pokarmowego:- oznacza to, ze w twojej diecie powinno znajdować 35-45g tego składnika dziennie – dobrym jego źródłem są warzywa, owoce, produkty zbożowe, strączki. Najlepszym wyborem są warzywa i owoce, gdyż błonnik w nich zawarty jest najbardziej łagodny dla przewodu pokarmowego. A to wynika z tego, że niektórzy mogą źle reagować na błonnik nierozpuszczalny, mogący nasilać stany zapalne w przewodzie pokarmowym a taki właśnie znajduje się z produktach zbożowych, pełnoziarnistych czy otrębach pszennych – Błonnik pokarmowy powoduje wydalanie z organizmu testosteron wraz z moczem.
- Spożywaj żywność bogata w cynk:- cynk jest pierwiastek bardzo ważnym w procesach rozwoju płciowego, menstruacji, owulacji – jego deficyt może powodować m.in. wzrost androgenów jak i trądzik- produkty które są dobrym jego źródłem to: sezam, pestki dyni, pomidory, natka pietruszki, fasola szparagowa, makrela wędzona, tuńczyk, owoce morza np. krewetki.
- Unikaj nabiału:- nabiał to mleko, sery, jogurty, jaja itp. – powoduje on zwiększenie stanów zapalnych a to prowadzi do wzrostu androgenów oraz trądzik – spróbuj go wyeliminować z diety i sprawdzić po około 6 tygodniach, czy objawy takie jak trądzik zniknęły.
- Jedz więcej białka: – jedz m.in. chude mięso jak pierś z kurczaka, indyka, ryby o niskiej zawartości rtęci( śledzie, szprotki, sardynki, pstrąg, dorsz), wołowinę.- trzeba zaznaczyć, że mięso, które wybieracie powinno być wysokiej jakości, z wolnego chowu, najlepiej wolne od antybiotyków – zalecane jest przyjmowanie 1,67-2,22g białka na kilogram beztłuszczowej masy ciała.
- Unikaj cukru: – Postaraj się go ograniczyć do minimum, stopniowo i bez pośpiechu. – Stosuj zamienniki jak: ksylitolu, erytrytol, stewia itp.- przygotowuj domowe słodycze jest wiele przepisów na takie przysmaki w internecie, na pewno znajdziecie coś co wam posmakuje, może nawet bardzie niż te tradycyjne z duża ilością cukru i innych zbędnych składników.
- Zamień produkty bogate w omega 6 na produkty bogate w omega 3- tutaj musimy zaznaczyć, że nie chodzi o całkowita eliminacje produktów z omega 6 jedynie zmienienie proporcji. Spożywaj po prostu większe ilości omega 3 niż 6.- omega 6 podnosi stany zapalne natomiast omega 3 ma działanie przeciwne, jest przeciwzapalne – omega 6 znajduje się m.in. w produktach przetworzonych, oleju kukurydzianym, rybach hodowlanych.- omega 3 możecie znaleźć m.in. w łososiu atlantyckim, oleju rzepakowym, siemieniu lnianym.
Nordic walking to aktywność ruchowa, która świetnie się sprawdzi w tym temacie. Redukuje stres, pomaga zrzucic zbędne kilogramy, poprawia ciśnienie tętnicze. NW angażuje aż 90% naszych mięśni. Pod warunkiem, że nasza technika marszu jest prawidłowa. Niestety spora część osób uprawiająca ten sport zamiast odpychać się kijami, podpiera się na nich. Warto rozważyć kilka zajęć z instruktorem by nauczyć się techniki i w pełni wykorzystać zalety nordic walking. http://www.nordicwalkers.pl