Cierpisz na IBS -Zespół jelita nadwrażliwego? Spróbuj diety FOODMAP.

Cierpisz z powodu dolegliwości jelitowo-żołądkowych. Wzdęcia, gazy, biegunki czy zaparcia to dla Ciebie codzienność. Lekarz stawia diagnozę- Zespół jelita nadwrażliwego, główne zalecenia jakie słyszysz to zastosowanie leków objawowych i mniej stresu.  Dolegliwości utrzymują się dalej i nie obserwujesz poprawy. Twoje samopoczucie i stan psychiczny jest w coraz gorszym stanie. ZJD to nie tylko uporczywe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ale i zły stan psychiczny, depresja i brak chęci do życia.

 

Co to jest ZJD?

Zespół jelita drażliwego  (ZJD, ang. Irritable Bowel Syndrome-IBS) to bardzo częsta choroba, która dotyczy aż 50% osób z dolegliwościami gastroenterologicznymi.  Definiowany jest jako nawracający ból brzucha:

  • występujący średnio przez co najmniej 1 dzień w tygodniu przez ostatnie 3 miesiące,
  • spełniający co najmniej 2 z 3 kryteriów:

1. związany jest z defekacją,

2. związany jest ze zmianą częstości wypróżniania

3. związany jest ze zmianą konsystencji stolca.

Wyróżniamy 3 główne podtypy IBS:

  • Postać biegunkową- dotyczy ok. 40% pacjentów, stolce są liczne i o małej objętości, wypróżnianie często jest następstwem posiłku. Pacjenci odczuwają ulgę po wypróżnieniu. Ból w okolicy lewego podbrzusza manifestuje się u 70% pacjentów.
  • Postać zaparciowa-  najczęściej występuje u kobiet i dotyczy 15% pacjentów z IBS.
  • Postać mieszana- występują epizody biegunek jak i zaparć.
  • Postać atypowa/niesklasyfikowana- wstępuję wtedy kiedy objawy nie pasują do żadnych z powyższych podtypów.

Bardzo ważne przy diagnozowaniu IBS, jest wykluczenie chorób organicznych m.in nieswoistych chorób zapalnych jelit i nowotworów przewodu pokarmowego.

ZJD A DIETA  LOW-FOODMAP

Diet low-FODMAP to dieta, która wyklucza:

  • oligosachardy (fruktany, fruktooligosachardy-FOS, galaktooligosacharydy-GOS),
  • disachardydy (laktoza), monosachardy (fruktoza),
  • poliole (sorbitol, mannitol, maltitol, ksylitol, polidekstroza, izomalt)

Substancje te występują w dużych ilościach w diecie zachodniej, m.in przez powszechne dodawanie syropu glukozowo-fruktozowego do żywności.  Dostarczając je z pożywieniem, następuje ich fermentacja w jelicie cienkim/grubym pod wpływem mikrobiomu. W efekcie fermentacji powstają gazy (wodór, metan), które nasilają dolegliwości (biegunki, wzdęcia, zaparcia).  Narastający dyskomfort w przewodzie pokarmowym, będzie negatywnie wpływał na samopoczucie (jelitowy układ nerwowy- jelita w 80% wpływają na mózg, a mózg wpływa jedynie w 20% na nasze jelita).

Wpływ FODMAP na funkcjonowanie przewodu pokarmowego może być różny. Zazwyczaj wysokie spożycie pokarmów bogatych w FODMAP, będzie zwiększało ilość wody w jelicie cienkim, zwiększało produkcję gazów i wpływało na perystaltykę jelitową.

Dieta LOW-FODMAP, polega na spożywaniu produktów ubogich w FODMAP przez 8 tygodni, a następnie powolne zwiększanie ich ilości w diecie.

Tabela poniżej przedstawia produkty bogate i ubogie w FODMAP.

KATEGORIA

BOGATE W FODMAP

UBOGIE W FODMAP

WARZYWA szparagi, cebula, czosnek, seler, burak, kalafior, kukurydza, pieczarki, grzyby shitake, groszek zielony świeży, kapusta kiszona, słodki ziemniak bakłażan, papryka, brokuł, brukselka, kapusta biała, marchew, cukinia, ogórek, sałaty, rzodkiewka, szpinak, pomidor, oliwki, cebula piklowana
OWOCE jabłko, brzoskwinia, awokado, dojrzały banan, jeżyny, czereśnie, figi, grejpfrut, guawa, liczi, nektarynka, persymonia, gruszka, śliwka, granat, arbuz

owoce suszone: jabłka, morele, daktyle, figi, jagody goji, mango, śliwki, rodzynki, ananas

zielone banany, borowki, maliny, truskawki, mandarynka, dragon fruit, durian, winogrona, kiwi, cytryna, melon, mango, pomarańcza, ananas

owoce suszone: tylko banan

PRODUKTY MLECZNE mleko, kefir, jogurt naturalny, mleko owsiane, mleko sojowe, lody mleko, jogurty sery bez laktozy, ser camembert, ser feta, cheddar, mozzarella, jogurt kozi, ser sojowy, mleczko kokosowe, jogurt kokosowy, mleko migdałowe, mleko z konopi, mleko z komosy ryżowej, mleko ryżowe
ŹRÓDŁA BIAŁKA wszystkie warzywa strączkowe poza czerwoną soczewicą każde mięso, jaja, tofu, tempeh
ZBOŻA wszystkie zboża zawierające gluten, kukurydza komosa ryżowa, ryż, płatki owsiane
ORZECHY migdały, nerkowce, pistacje orzechy makadamia, brazylijskie, pekan, nasiona chia, nasiona maku, sezam, pestki słonecznika, orzechy włoskie

Produkty FODMAP nie są przyczyną IBS,  ale ich eliminacja minimalizuje objawy. Dieta FODMAP to ogólne zalecenie, nie uwzględnia indywidualnej wrażliwości i tolerancji pokarmu. Nie u wszystkich z IBS będzie niezbędna eliminacja wszystkich pokarmów bogatych w FODMAP w każdej ilości. Dlaczego? Ponieważ może występować problem z tolerancją oligosacharydów, laktozy czy fruktozy, a poliole mogą być dobrze tolerowane.  U takiego pacjenta np. awokado w diecie (źródło polioli-sorbitolu) może nie stanowić problemu i być dobrze tolerowane nawet w ilości 80g (wysoka zawartość sorbitolu). Dlatego, należy wykonać dokładną diagnostykę nietolerancji.

Dieta LOW- FODMAP nie dla wszystkich i nie na całe życie! Dlaczego?

Produkty FODMAP mają też pozytywne aspekty dla naszego zdrowia:

  • wpływają na poprawę gospodarki lipidowej,
  • zwiększają objętość stolca,
  • poprawiają wchłanianie wapnia,
  • należą do prebiotyków (dlateg np. w produktach dla dzieci włącza się GOS i FOS)
  • fermentacja, która następuję w jelicie pod wpływem tych produktów, oddziałuje pozytywnie na barierę jelitową i kolonocyty (komórki jelita grubego), przez produkcje SCFA ( w tym maślanu).

DIETA LOW FODMAP-ELIMINACJA I REINTRODUCJA

Okres eliminacji  z dietą LOW FODMAP jest w celu, uzyskania “czystej kartki” do wprowadzania i rozszerzania diety o kolejne produkty i trwa 8 tygodni. Po tym okresie wprowadzamy jeden produkt FODMAP na tydzień i spożywamy go 2 razy w tygodniu. Jeżeli symptomy powracają usuwamy go z diety na dłużej. Natomiast jeśli objawy się nie pojawiają zwiększamy ilość tego produktu w diecie i wprowadzamy kolejne produkty pojedynczo z tej samej grupy.

Zalecana kolejność wprowadzania FODMAPU:

POLIOLE–> LAKTOZA*–> FRUKTOZA*–>FRUKTANY*–>GALAKTANY*

*W przypadku stwierdzonej nietolerancji te fodmapy wprowadzamy na końcu.

Na przykład:

  1. Poliole: 2-4 suszone morele/ 1/2 szklanka grzybów
  2. Laktoza: 1/2 szklanki mleka
  3.  Fruktoza: 1/2 mango, 1-2 łyżeczka miodu
  4. Fruktany: 1 szklanka makaronu
  5. Galaktany: 1/2 szklanka soczewicy

Wprowadzamy np. w poniedziałek i czwartek. Następnie obserwujemy reakcje organizmu.

Co jeśli FODMAP  nie działa?

Jeżeli mimo zastosowania diety LOW FODMAP objawy dalej się utrzymują, należy:

  • usunąć dodatkowo kofeinę, alkohol i wysokotłuszczowe produkty
  • wprowadzić ciepłe posiłki, unikać zimnych potraw i napoi

Jeżeli po okresie 6-8 tygodni nie ma poprawy, być może szkodzi nam coś co jest LOW FODMAP. W tym celu, konieczne jest sprawdzenie nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależnej.

SUPLEMENTACJA W IBS

Poza dietą LOW FODMAP, warto wprowadzić suplementację:

  1. Probiotyków: Sanprobi IBS, lub Vivomixx.  Jeżeli nie mamy wykonanego testu na SIBO (przerost mikroflory jelita cienkiego) i badanie w kierunku dysbiozy bakteryjnej w jelicie grubym, najbezpieczniejszym probiotykiem będzie Symbiolact b.
  2. Laktoferyna
  3. Laktaza- przy nietolerancji laktozy
  4. L-glutamina i Zn: uszczelnienie bariery jelitowej, zrównoważenie i “uspokojenie” pasażu jelitowego. Częste niedobory Zn przy postaci biegunkowej (należy sprawdzić poziom Zn).

 

 

Napisz komentarz