Jak prawidłowo wykonać doustny test obciążenia glukozą (OGTT)?

Jak wykonać prawidłowo dosutny test obciążenia glukozą (OGTT)?

W diagnostyce insulinooporność bardzo istotnym narzędziem diagnostycznym jest prawidłowo wykonany test obciążeniowy OGTT. Niestety w swojej praktyce zdarzyło mi się spotkać z błędnie udzielonymi wskazówkami i w efekcie otrzymaniem zafałszowanych wyników.

Zacznijmy od tego, czym jest test OGTT-jest to kluczowy test, który służy do oznaczenia poziomu glukozy i insuliny na czco oraz po 1 godz. i 2 godz. od podania testowej dawki 75 g glukozy.

Dokładnie tak, glukozy a NIE kromki chleba, ryżu czy innych kombinacji, które często i to mylnie przychodzą, niektórym pacjentom do głowy, przez błędne zalecenia, które można przeczytać na różnych forach internetowych.

Jak już wiemy czym jest ten test, to przejdźmy do tego jak najlepiej przygotować się  do badania, żeby wynik był miarodajny i pokazał faktyczne wydzielanie insuliny i glukozy w normalnych warunkach.

Oto kilka zaleceń:


1. Przez trzy dni przed testem, nie należy stosować diet niskokalorycznych i niskowęglowodanowych (uniknąć  zafałszowania wyników) , wręcz przeciwnie zwiększyć nieco udział węglowodanów w diecie, jak kaszy, ryżu, pieczywa, owoców i warzyw.

2. Jeśli przyjmujesz leki, która mają wpływ na otrzymane wyniki (np.tyroksyna czy metformina) przed badaniem należy je odstawić. Niektóre leki wymagają odstawienia na dłużej niż 1 dzień, a nawet 7 dni, dlatego trzeba to skonsultować z prowadzącym lekarzem.

3. Badanie wykonujemy wyłącznie rano i na czco, to oznacza, że nie jemy co najmniej 8-10 godz. przed badaniem. Ważne, żeby test był rano ze względu na zmienny rytm wydzielania insuliny i  rekacje organizmu na podaną ilość glukozy. Ponadto wyniki laboratoryjne (normy) odnoszą się do godzin porannych.

4. W trakcie badania przebywamy na miejscu, nie wybieramy się na spacer, zakupy i nie podejmujemy innych form aktywności ( unikamy zafaszowania wyników)

5. W trakcie trwania badanie aż do jego końca, nie należy pić i jeść. Ewentualnie, w kryzysowych przypadkach można wypić niewielką ilość wody lub przepłukać usta wodą .

6. Nie należy wykonywać badania w okresie choroby czy przeziębienia- wyniki mogą być niemiarodajne.

7. Unikamy intensywnych treningów na kilka dni przed badaniem- wyniki mogą być niemiarodajne.

8. W przypadku, gdy istnieje ryzyko wystąpienia hipoglikemii, należy udać się na badane z osobą (opiekunem), który będzie mógł szybciej niż personel medyczng zareagować, jeśli poczujemy się źle.

9. Test obciążeniowy OGTT wykonujemy wyłącznie z krwi żylnej za pomocą skrzywaki, a nie glukometru.

10. W sytuacji, w której w trakcie badania dojdzie do zwymiotowania, oznacza to jego przerwanie i należy ponownie wykonać badanie.

Właściwe przygotowanie się i przeprowadzenie testu decyduje o otrzymanych wynikach, podjętym leczeniu czy skierowaniu na dalsze badania. W swojej praktyce nie raz spotkałam się ze źle przeprowadzonym testem i co za tym idzie postawioną diagnozą. Dlatego też, zachęcam zapoznać się z nimi i zastosować się do tych kilku punktów, które mogą zadecydować o Twoim zdrowiu.

Napisz komentarz