W ciągu roku są takie dni, które sprzyjają nadmiernemu obciążeniu organizmu przez substancje toksyczne zawarte w żywności i napojach np. okres świąteczny i noworoczny. Organizm poprzez detoks próbuje zneutralizować i usunąć toksyny z organizmu, aby zminimalizować szkody jakie mogą one wyrządzić. Głównym narządem dbającym o te kwestie jest wątroba. Jakiekolwiek jest wspomożenie będzie wpływało na lepszy detoks.
Dieta w okresie detoksu
Detoks oparty na sokach i koktajlach to bardzo skuteczna metoda na pozbycie się nagromadzonych produktów przemiany materii oraz zgubienie nagromadzonej wody i zmniejszenie stanów zapalnych, co będzie sprzyjało utracie zbędnych kilogramów. Aby jednak soki spełniały swoje zadanie, należy przestrzegać kilku zasad diety, które pomogą w skutecznym oczyszczaniu organizmu.
Do przygotowania skutecznego koktajlu, należy używać najlepiej świeżych i nieprzetworzonych warzyw i owców. To w nich znajduje się najwięcej bioaktywnych form witamin i składników mineralnych z dawką nierozpuszczalnego błonnika. W ten sposób organizm koncentruje całą energię na usuwaniu nagromadzonych produktów przemiany materii.
W świeżych owocach i warzywach znajdziemy, to co istotne w procesie detoksyfikacji- wiele enzymów i fitozwiązków wspomagających oczyszczanie, takich jak: sulforafan i barwniki roślinne-chlorofil, flawonoidy, likopen, kurkumina, które wykazują właściwości antyoksydacyjne i stymulują procesy biochemiczne.
Odchudzające działanie koktajli, ma na celu pozbycie się toksyn, które są nagromadzone w tkance tłuszczowej oraz odkwaszenie organizmu.
Wykluczamy z diety:
- mięso i jego przetwory- tłuszcz, wędliny, konserwy, parówki itp.
- nabiał- mleko, jogurty, sery
- produkty wysokoprzetworzone, z dodatkiem soli, cukru- słodycze, pieczywo
- używki- alkohol, kawa, papierosy
Detoks- krok po kroku
Ważne, żeby przygotować swój organizm na proces detoksu. Czas trwania diety, która pozwoli na oczyszczenie organizmu to 2 tygodnie. Należy go wprowadzać krok po kroku:
I Krok: Przez pierwsze 3 dni spożywamy głównie kasze (jaglaną, gryczaną i quinoa), nasiona i orzechy (ok. 20g) oraz warzywa i owoce, w tym wywary warzywne w formie zup, a także surówki i sałatki- w ramach śniadania, obiadu i kolacji. Soki i koktajle spożywamy na drugie śniadanie i podwieczorek.
Schemat posiłku
śniadanie: 50g ugotowanej kaszy (gryczanej/jaglanej/quinoa)+dowolna ilość warzyw lub 300g owoców+20 g orzechów/nasion
drugie śniadanie: soki na bazie owoców
obiad– 50-100 g ugotowanej kaszy (gryczanej/ jaglanej/quinoa)+ dowolna ilość warzyw +1/2 łyżeczki oleju roślinnego (oliwa z oliwek/ olej lniany/ olej z wiesiołka/olej rydzowy)- w formie zupy
podwieczorek: soki na bazie warzyw
kolacja: zupa lub sałatka z dowolnej ilości warzyw lub duszone warzywa
II Krok: W 4 i 5 dniu możemy już wprowadzić koktajl na pierwsze śniadanie, a na obiad i kolacje zostają kasze i warzywa.
Schemat posiłku
śniadanie: koktajl na bazie owoców
drugie śniadanie: sok na bazie owoców
obiad: 50-100 g ugotowanej kaszy (gryczanej/jaglanej/quinoa)+ dowolna ilość warzyw+ 1/2 łyżeczki nierafinowanego oleju roślinnego (oliwa z oliwek/ olej lniany/olej z wiesiołka/ olej rydzowy)- w formie zupy
podwieczorek: sok na bazie warzyw i owoców
kolacja: zupa lub sałatka z dowolnej ilości warzyw lub duszone warzywa
III Krok: W 6 lub 7 dniu możemy już zastąpić kolację sokiem warzywnym, a na obiad przygotować zupę warzywną z dodatkiem kaszy.
Schemat posiłku
śniadanie: koktajl na bazie owoców
drugie śniadanie: sok na bazie owoców
obiad: 50-100 g ugotowanej kaszy (gryczanej/jaglanej/quinoa)+ dowolna ilość warzyw+ 1/2 łyżeczki nierafinowanego oleju roślinnego (oliwa z oliwek/ olej lniany/olej z wiesiołka/ olej rydzowy)- w formie zupy
podwieczorek: sok na bazie warzyw i owoców
kolacja: sok na bazie warzyw ( z niewielkim dodatkiem owoców)
IV Krok: Jest to ostatni etap detoksu. Jeżeli po przejściu 3 pierwszych kroków czujemy się dobrze, możemy wprowadzić dietę sokową. Na tym etapie każdy posiłek zastępujemy sokiem- taka dieta powinna trwać nie dłużej niż 3-5 dni. Ważne! W trakcie oczyszczania na tym etapie, nie wykonujemy intensywnego wysiłku fizycznego!
Schemat posiłków
śniadanie: sok lub koktajl owocowy
drugie śniadanie: sok na bazie owoców
obiad: sok lub koktajl na bazie warzyw ( z niewielkim dodatkiem owoców)
podwieczorek: sok warzywny (z niewielkim dodatkiem owoców)
kolacja: sok na bazie warzyw
Na każdym etapie detoksu dozwolone są wszelkiego rodzaju herbaty ziołowe i napary- z pokrzywy, czystka, skrzypu, mięty. Również możemy stosować naturalne zioła do przyprawiania zup i sałatek. Jeżeli czujemy się głodni, może zjeść dodatkową porcję zupy, sałatki, soku czy koltajlu.
Suplementacja w okresie detoksu
Wątroba to główny narząd odpowiedzialny za procesy detoksyfikacji w naszym organizmie. Wszelkie jej wspomożenie, pozwoli na lepszy i szybszy detoks. Do tego celu można wykorzystać suplementację uzupełniającą cały proces oczyszczania:
- ostropest plamisty
- kordyceps
- witamina A i E
- gorzkie zioła
- NAC
- olej z wiesiołka
- olej z rokitnika
Dodatkowe metody detoksu to:
- sauna- głównie ta na podczerwień
- aktywność fizyczna- pobudza układ limfatyczny
- hydroterapia
- kąpiele magnezowe
Przykładowe koktajle
1. Red detoks
- jabłko
- burak
- 2 marchewki
- kawałek imbiru
- limonka/cytryna
- 1/2 awokado
Z podanych składników wyciskamy sok (poza awokado). Następnie jemy z awokado. Pijemy zaraz po przygotowaniu.
2. Green detox
- jabłko
- łodyga selera naciowego
- ogórek
- szklanka szpinaku
- kilka łodyg natki pietruszki
- cytryna
- 1/2 łyżeczki chlorelli lub spirulina
Z podanych składników wyciskamy sok i mieszamy ze sproszkowaną chlorellą lub spiruliną.
3. Zielony sok warzywny
- mała cukinia
- papryka
- marchew
- korzeń i natka pietruszki
- 1/2 szklanki rukoli
- łodyga selera naciowego
Z podanych składników wyciskamy sok.
4. Pomarańczowo- buraczany sok
- marchew
- burak
- pomarańcza
- kawałek imbiru
- 3 łodygi zielone natki pietruszki
Z podanych składników wyciskamy sok.
Na zdrowie! ?